Home / Rozvod / Naučte se identifikovat syndrom odcizení rodičů

Naučte se identifikovat syndrom odcizení rodičů

Naučte se identifikovat syndrom odcizení rodičů

Co je syndrom odcizení rodičů?
Richard A. Gardner, MD, poprvé představil syndrom rodičovské odcizení (Parental Alienation Syndrome) nebo PAS v roce 1985 jako způsob, jak popsat to, co označuje jako "hromadu symptomů", které se vyskytují u dětí, které během procesu sporu o dítě, odmítnout jednoho rodiče jako přímý důsledek silných negativních tvrzení zavedených druhým rodičem.

Navíc, v případě skutečného syndromu rodičovské odcizení je negativní propaganda, kterou dítě předkládá odcizující rodič, je ne odůvodněná chováním odcizeného rodiče před sporem.

V mnoha věcech PAS mělo dítě s teplým, živým vztahem s odcizeným rodičem před rozvodem svého rodiče.

Dalším pozoruhodným rozdílem v pravých případech syndromu rodičovské odcizení je myšlenka, že dítě tak silně přijímá názor odcházejícího rodiče, že začne zneužívat odcizeného rodiče nezávisle na odcizení rodiče.

Alienated vs. Estranged
Děti, které jsou odcudzeny od jednoho rodiče, jsou typické ne obětí PAS. V mnoha případech, když dítě je odcizeno od rodiče, ten rodič rozhodne (možná z nejrůznějších důvodů), aby se nezabýval životem dítěte.

Případně existují také situace, kdy starší dítě může být odcizeno od rodiče kvůli vlastnímu chování tohoto rodiče. Například dítě, jehož matka je alkoholik, se může rozhodnout, že se nezúčastní návštěv bez dozoru. To však není příklad PAS, protože existuje důvod, proč dítě může odolat kontaktu.

Případy zneužití
Důkazní případy zneužití - ať už emocionální, fyzické nebo sexuální - by měly být odlišeny od případů PAS. Pokud je zneužívání, je důvodné, aby dítě odmítlo rodiče. Proto nepředstavuje skutečný příklad PAS.

PAS by mělo být zvažováno, když dítě konzistentně a bez důvodu:

 • Vypouští dotyčného rodiče
 • Denigrates, zhoršuje nebo znevažuje rodiče
 • Zdá se, že není schopen rozlišit lži od pravdy vůči rodičům
 • Nespravedlivě nenávidí rodiče
 • Defame rodiče s vymyšlenými příběhy a lži
 • Používá nevhodný jazyk, aby mohl rodiče nadávat veřejně
 • Vidí rodiče jako zvlášť špatný; nevidí nic dobrého u dotyčného rodiče
 • Ukazuje extrémní odolnost vůči vidění nebo udržování kontaktu s rodičem

Stupně PAS
Rodiče, kteří přispívají k syndromu rodičovské odcizení, tak dělají v různé míře. Mírné odcizení může být spácháno rodičem, který se vyhýbá konfliktu s druhým rodičem a dovolí, aby se rozhořčený zlost a zášť převlékli dětem. Mírné odcizení může být spácháno rodičem, který je extrémně naštvaný svým bývalým manželem, ale postrádá sebeovládání, aby zvládl vlastní chování. Dítě se tedy stává indoctrinováno ve stejném hněvu a zášti. V jak lehkých, tak středně velkých formách nesmějí odcizenci úmysl poškozovat vztah dítěte s odcizeným rodičem a obvykle reagují pozitivně na vzdělání.

1

V případech těžkého odcizení je však obtížnější změnit chování odcizeného. On nebo ona věří, že dítě je lepší bez druhého rodiče, záměrně zadržuje dítě od druhého rodiče a úmyslně využívá svého vlivu ke zničení jednoznačného vztahu mezi dítětem a odcizeným rodičem.

Rodiče, kteří mají podezření na syndrom PAS nebo Parental Alienation, musí přijmout opatření, aby zabránili dalšímu poškození jejich vztahů se svými dětmi, a zároveň se snažili dokumentovat a hlásit chování, které omezují jejich přístup ke svým dětem. Zejména oběti PAS by měly:

Pokračujte v tom, abyste mohli udržovat svůj vztah s dítětem. Dokonce i když máte podezření, že váš ex záměrně vytváří PAS, pokračujte v zavolání svého dítěte a pokuste se dodržovat dohodnutý časový plán. Dokonce i v případě, že vaše ex je zadržení návštěvy, nedovolte mu, aby tvrdil, že se nepokoušíte vidět své dítě.

Nemávejte vinu své dítě. Oddělte své dítě, které jsou škodlivé, od samotného dítěte. To, co se děje, není vina vašeho dítěte. Neinicioval ani nezpůsobil to, co se děje.

Stejně frustrovaní, jak se cítíte, je rozhodující, abyste na vaše dítě neovládli žádné frustrace.

Dokument, dokument, dokument. Uchovávejte podrobný záznam o chováních, které jste spojili s PAS, stejně jako o všech zrušených návštěvách a zmeškaných telefonních hovorech. Sdílejte tyto informace s právníkem.

Zvažte práci s odborníkem na duševní zdraví. Je nesmírně důležité, abyste pracovali svým vlastním pocity o tom, co se děje. Kvalifikovaný odborník vám může poskytnout potřebné nástroje pro zprostředkování účinků PAS a obnovení vztahu s dítětem.

Dbejte na své dítě o spisy. Pokud byl kontakt s dítětem úplně odříznut, zvažte, zda si mu nebo jí dáte dopis s dopisy, a doufat, že se o ně budete v následujících letech podělit. To může být pro vás nesmírně terapeutické a uzdravující, a také poskytuje vašemu dítěti nějakou dokumentaci vaší lásky iv době, kdy jste byli odděleni. Možná nebudete moci měnit to, co se děje v přítomnosti, ale udržování časopisu dopisů by umožnilo vašemu dítěti, aby se mohlo později podívat jako dospělý a vidět situaci z vašeho pohledu. Z toho plyne spousta uzdravení.

Nikdy se nevzdávej naděje. Právě teď máte pocit, že váš vztah s vaším dítětem byl odcizen a že budoucnost je mimo vaši kontrolu. Vaše dítě však nakonec bude mít příležitost přemýšlet sám o sobě. Zatím musíte být i nadále člověkem bezúhonnosti a dělat to, co je v pořádku, abyste otevřeli linii komunikace a pevně věřili tomu, že když vaše dítě začne zpochybňovat vše, co se naučil myslet, ty vůle máte příležitost sdílet svou perspektivu.

 

Zdroje:

 

 1. Andre, Katherine C. "Rodičovský Alienation syndróm." Annals of the American Psychotherapy Association 7,4 (2004): 7+. Otázka. 24. dubna 2007 [http://www.questia.com/PM.qst?a=o&d=5008549755].
 2. Gardner, Richard A., M.D. "Stručný úvod do PAS". rgardner.com. 31. května 2001. 24. dubna 2007 [http://rgardner.com/refs/pas_intro.html].
  1

  About

  Check Also

  Jak reagovat na falešné obvinění z domácího zneužívání

  Mám bratrance, který prochází rozvodem. Jeho manželka tvrdila, že ji zneužívá a byla mu udělena …

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  − 1 = 3